W dniu 13 października w Sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się konferencja na temat ogólnych przesłanek do budowy systemu szkolenia w piłce nożnej i tenisie stołowym, której organizatorem był KS Sokół Serock.
Powodem do zorganizowania konferencji było 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 65-lecie istnienia KS Sokół Serock. Adresatem spotkania byli przede wszystkim trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, rodzice wychowanków KS Sokół Serock oraz wszyscy ci, którym temat sportowego kształcenia dzieci i młodzieży jest szczególnie bliski.
Zebrani w sali widowiskowej Goście mogli dowiedzieć się, jakie zmiany w podejściu do szkolenia najmłodszych sportowców stały się faktem w ciągu ostatnich lat, jakie tendencje panują zarówno w ujęciu krajowym, jak i międzynarodowym, a także jak w panujące trendy wpisują się rozwiązania na co dzień stosowane w trakcie szkolenia młodych wychowanków ‘Sokoła’.
Na temat panujących koncepcji w tenisie stołowym wykład poprowadzili Jerzy Grycan i dr Antoni Wieczorek. Panowie podkreślili istotną kwestię koncepcji integralnej, dokonali analizy czterech czynników – umysłu, ciała, kultury oraz organizacji – które to czynniki w szkoleniu młodych adeptów tenisa stołowego mają znaczenie kluczowe. Został również szczegółowo omówiony zaproponowany przez p. Grycana program „FUNdamenty – od marzenia do mistrzostwa”, który w założeniu ma przyczynić się do krzewienia gry w tenisa stołowego od najmłodszych lat, a który to program został przyjęty przez PZTS jako Narodowy Program Tenisa Stołowego na lata 2018-33.
Do tej pory w ramach programu FUNdamenty pierwszego poziomu przeszkolono niemal 300 trenerów, uczestniczyło w nim 1500 dzieci. Założenia na kolejne lata są równie imponujące – powołanie 640 szkółek tenisa stołowego, 250 ośrodków wyższego szczebla, a także akademii liderów dla 60 trenerów tenisa stołowego z całego kraju. Omówiono również lokalne założenia programu, który przyczyni się do rozwoju tenisa stołowego w gminie Serock – dr Wieczorek podkreślił potrzebę utworzenia lokalnego zespołu ds. wdrożenia programu na najbliższe 5-10 lat.
Kolejny prelegent, Bartłomiej Zdrzałek, przedstawił funkcjonalności i zalety programu do zarządzania klubem piłkarskim ProTrainUp. Program stanowi zaawansowaną platformę wymiany informacji między trenerami, młodymi zawodnikami oraz ich rodzicami – dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwala trenerom na modułowe stworzenie szkolenia dla konkretnej grupy wiekowej, jest bazą konkretnych ćwiczeń i rysunków, zaś rodzicom pozwala na śledzenie postępów oraz sprawdzanie frekwencji na prowadzonych zajęciach. Dzięki aplikacji mobilnej program pozwala również na mierzenie aktywnego posiadania piłki. Program ProTrainUp już od kilku miesięcy jest wykorzystywany również przy szkoleniu młodych adeptów piłki nożnej w KS Sokół Serock, co pozwala na znaczne usprawnienie zajęć i jeszcze lepsze rozwijanie piłkarskich talentów dzieci i młodzieży.
Największym zainteresowaniem zdecydowanie cieszyła się prelekcja ostatniego gościa – Marka Śledzia, pt. „Budowa systemu szkolenia w Akademii Piłkarskiej jako pełnoprawnego elementu klubu piłkarskiego na podstawie RKS Raków Częstochowa oraz pracy w innych klubach. Tworzenie własnego modelu gry”. Zaproszony Gość szczegółowo przedstawił swoje bogate doświadczenia z pracy zarówno w Akademii Lecha Poznań, jak i obecnie prowadzonej przez niego akademii RKS Raków Częstochowa, przedstawił wiele cennych wskazówek przydatnych w codziennej pracy trenerów, jak również zwrócił uwagę widzów na istotę synergii wszystkich elementów pozwalających na sprawne i efektywne działanie piłkarskiej akademii. Temat wystąpienia jest szczególnie ważny dla trenerów i zarządu klubu, ponieważ jesteśmy na etapie tworzenia własnego systemu szkolenia i własnego modelu gry. Chcemy podążać drogą wyznaczaną przez najlepszych, którzy mają doświadczenie i efekty związane z pracą w najlepszych akademiach piłkarskich, dlatego zaprosiliśmy Marka Śledzia. Prelekcja Marka Śledzia utwierdziła nas, ze jesteśmy na dobrej drodze w tym co robimy i jak wiele pracy jeszcze przed nami, ale teraz jesteśmy mądrzejsi o wiedzę zdobytą podczas konferencji.