HISTORIA KS „SOKÓŁ” SEROCK

Początki działalności klubu sportowego Sokół Serock są datowane na początek lat pięćdziesiątych XX wieku, wtedy to kilku zapaleńców sportowych w roku 1953 powołało do życia klub sportowy pod nazwą Sparta Serock. Pierwszym prezesem został Czesław Bryśkiewicz, a pierwszy mecz piłkarski odbył się 1 maja 1954 roku z Ośrodkiem Szkolenia Łączności w Zegrzu na boisku przy Szkole Podstawowej w Serocku.

piłka_nożna_szkoła_paint.jpg

W roku 1957 klub zmienił nazwę na Ludowy Zespół Sportowy Sokół Serock. Drużyna piłkarska została zgłoszona do rozgrywek Okręgowego Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej i grała w klasie ”C” do roku 1960, mimo prób awansu do wyższej klasy rozgrywek nie udało się tego dokonać. Najbardziej znanymi zawodnikami byli w tym okresie Benedykt Jarosiński,Franciszek Pietrołaj, Jan Gołębiowski, Jerzy Granos, Rajmund Orłowski, Zdzisław Lidzki, Bogdan Janke, Wojciech Różański, Zenon Piliński.

powstanie_klubu_pa.jpg


W latach 1957-1967 prężnie działała sekcja podnoszenia ciężarów, w tej dyscyplinie klub był zaliczany do czołówki Mazowsza, najlepszymi zawodnikami byli Cezary Kuciński (na zdjeciach ze sztangą), Wojciech Bałdyga, Jan Parzuch, Jerzy Granos.

podnoszenie_ciezarów_paint.jpg podnoszenie_paint.jpg

 kuciński_cezariusz_paint.jpg  kuciński_paint.jpg


W okresie od roku 1960 do 1966 działała również sekcja szachowa występując początkowo w rozgrywkach Polskiego Związku Szachowego w klasie „A” a potem III ligi. Najwyższą klasę sportową z drużyny posiadali Zbigniew Samson i Franciszek Dąbrowski. Członkiem drużyny był także Stefan Parzuch, który po zakończeniu działalności drużyny zajął się kompozycjami szachowymi. Największym jego sukcesem było zdobycie Wicemistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych.

03.08Parzuch.jpgparzuch_wreczenie.jpg

medal_parzuch.jpg dyplom_parzuch.jpg


W roku 1976 powstała sekcja tenisa stołowego, która działała do roku 1985. Najlepszymi zawodnikami byli Kazimierz Karpiński, Jan Karpiński, Ryszard Karpiński, Marian Janiszewski.

Jednak największe sukcesy odnosiła Barbara Ściechura zdobywając Mistrzostwo Polski Juniorek Młodszych.

baska_sciechura_paint.jpg  barbara._pait.jpg

mistrzostwo_polski_baśka.pngdyplom_baśka.jpgdyplom_tenis.png


W latach sześćdziesiątych, na terenie użytkowanym przez Stanisława Sowę – Przewodniczącego Rady Gminy, zbudowane zostało nowe boisko piłki nożnej, które po kilku renowacjach istnieje do tej pory. W tym okresie zbudowano także małą halę sportową tzw. „PILAWA”.

boisko_paint.jpg  pilawa.jpg


W latach siedemdziesiątych, drużyna piłki nożnej została reaktywowana i rozgrywała swoje mecze na boisku przy ulicy Pułtuskiej 47.

Trenerem drużyny był Włodzimierz Szymański, II trenerem Stanisław Ściechura a w drużynie występowali Kurzyp Zbigniew, Kasperczak Jerzy, Jakubowski Jan, Deptuła Zbigniew, Ostrowski Janusz, Zajoby Andrzej, Jasiński Andrzej, Jasiński Włodzimierz, Karpiński Kazimierz, Karpiński Jan, Karpiński Ryszard. Drużyna rozgrywała mecze do roku 1976 a potem zawiesiła działalność.

2_zespół.jpg


Ponowna reaktywacja nastąpiła w roku 1990. Nowo powstały Klub przyjął nazwę Klub Sportowy Sokół Serock.   Głównymi inicjatorami wznowienia działalności klubu byli Dariusz Śledziewski, Andrzej Czestkowski , Mariusz Śledziewski – zawodnicy, którym przy bardzo dużym wsparciu Pana Witolda Goluby (późniejszego Prezesa Klubu) udało się stworzyć drużynę piłki nożnej, która przystąpiła do rozgrywek ligowych MZPN. Początki klubu były bardzo ciężkie, a jego funkcjonowanie opierało się głównie na wpłatach zawodników. W późniejszym czasie głównym źródłem utrzymania klubu stały się cyklicznie organizowane przez jego członków zabawy taneczne dla wszystkich mieszkańców miasta, na potrzeby których zawodnicy w czynie społecznym odnowili i przystosowali budynek klubowy tzw. „PILAWĘ”.

Sezon 1990/91 był pierwszym po reaktywacji, w którym piłkarze przystąpili do rozgrywek ligowych w „B” klasie. Pierwszym trenerem zespołu został Grzegorz Łosiewicz. W inauguracyjnym meczu drużyna poległa na wyjeździe z Świtem Warszawa 1-4, a pierwszą historyczną bramkę dla Sokoła zdobył Krzysztof Humiecki.

Na zdjeciu poniżej drużyna Sokoła przed meczem towarzyskim z niemieckim klubem FC Heim (w Bawaria 1991 r.).  Mecz zakończył się zwycięstwem Sokołów 6 – 2.

Stoją od lewej: Zenon Adamczyk, Dariusz Łosiewicz, Bogdan Kaczorek, Dariusz Talarski, Grzegorz Łosiewicz, Dariusz Śledziewski, Marcin Bońkowski, Dariusz Seroka, Janusz Czestkowski, Mariusz Śledziewski, Robert Skurzewski, Artur Borkowski. Burmistrz MiG Serock Sylwester Sokolnicki.

pierwszy_zespół_1991._paint.jpg

Sezon 1993/94 był dla drużyny piłki nożnej sezonem szczególnym, można powiedzieć historycznym. Zespół prowadzony przez Benedykta Jarosińskiego uplasował się w rozgrywkach na II miejscu i po raz pierwszy w historii Klubu i Miasta awansował do klasy A.

Awans_93-94.jpg

W drużynie grali: Grzegorz Łosiewicz, Andrzej Czestkowski, Mariusz Śledziewski, Dariusz Śledziewski, Dariusz Seroka, Robert Skurzewski, Andrzej Rozbicki, Dariusz Talarski, Zenon Adamczyk, Artur Borkowski, Benedykt Jarosiński (Trener), Arek Siemiński, Bogdan Kaczorek, Janusz Czestkowski, Stanisław Hermanowicz, Krzysztof Humięcki, Marek Bąbolski, Waldemar Prokop, Grzegorz Podgrodzki, Cezariusz Wrona. Prezesem klubu był Witold Goluba a kierownikiem drużyny Henryk Kojro.

Do roku 1999 drużyna występowała w rozgrywkach klasy „A”, prowadzona przez trenerów Janusza Rejtnera, Mariusza Rosińskiego, Grzegorza Łosiewicza, Marka Szwarca, Dariusza Śledziewskiego, Wilhelma Smagło.

Po spadku do klasy „B” w roku 1999 drużynie dalej prowadził trener Wilhelm Smagło i w roku 2001 awansował powtórnie do Klasy „A”.

awans__a_klasa_2001.jpg

W rozgrywkach tej klasy trenerami byli Wilhelm Smagło, Ryszard Świątecki a od sezonu 2003/2004 drużynę po raz kolejny objął trener Mariusz Rosiński. Właśnie pod wodzą tego trenera na zakończenie sezonu 2003/2004 drużyna wywalczyła 2 miejsce i pierwszy raz w historii klubu awansowała do ligi okręgowej.

Awans.jpg

W drużynie występowali: Michał Babolski, Artur Borkowski, Robert Dłuzniewski, Sławomir Chyża, Bartłomiej Borek, Krzysztof Humięcki, Tomasz Luks, Adrian Koza, Krzysztof Liedel, Krzysztof Mikosza, Jerzy Mróz, Łukasz Oska, Arkadiusz Siemiński, Norbert Smyk, Marcin Sochocki, Andrzej Stępkowski, Rafał Szymański, Mariusz Śledziewski, Marcin Więch, Paweł Żurawski.

W niezmienionym składzie drużyna przystąpiła do rozgrywek ligi okręgowej pokonując w pierwszym meczu ligowym rezerwy Hutnika Warszawa 3-0.

W rozgrywkach na poziomie ligi okręgowej występuje do dnia dzisiejszego rozgrywając swój 11 sezon. Drużynę prowadzili trenerzy Mariusz Rosiński, Krzysztof Ogrodziński oraz Arkadiusz Siemiński, Tomasz Jaczyński, Łukasz Choderski, który funkcje trenera pełni obecnie.

Najwyższe miejsce w lidze okręgowej prowadzony przez trenera Arkadiusza Siemińskiego Sokół Serock zajął w sezonie 2016/2017 plasując się na II miejscu.

Drużyna piłki nożnej regularnie występuje w rozgrywkach Pucharu Polski. Największe sukcesy w tych rozgrywkach miały miejsce jesienią 2015 roku, kiedy nasi piłkarze pod wodzą trenera Arkadiusz Siemińskiego dotarli do półfinału na szczeblu okręgu warszawskiego. W meczu tym doznali porażki ze Spartą Jazgarzew po drodze pokonując po emocjonujących meczach kilka drużyn z wyższej ligi.


Jesienią 1991 roku reaktywowano sekcję tenisa stołowego mężczyzn, która przystąpiła do rozgrywek w III lidze. W składzie drużyny byli: Antoni Wieczorek, Mieczysław Jarońko, Dariusz Śledziewski, Mariusz Śledziewski, Andrzej Czestkowski, Michał Machnacki, Dariusz Pakieła, Paweł Staniszewski.


W sezonie 1991/92 również została zgłoszona do rozgrywek III ligi drużyna tenisa stołowego kobiet, która uplasowała się na II miejscu. To wystarczyło na awans do II Ligi. W jej składzie występowały: Barbara Klik, Beata Kowalska, Małgorzata Kowalska, Marlena Koniecka, Małgorzata Korzeniewska, Danuta Powała.

baśka_scie.jpg

W sezonie 1993/94 żeńska drużyna tenisa stołowego w składzie: Barbara Klik, Beata Ferbur, Joanna Paczkowska, Agnieszka Majewska, Małgorzata Korzeniewska i Marlena Koniecka uzyskała w rozgrywkach II ligi XII miejsce. W sezonie 1995/96 – również XII miejsce.

W sezonie 1996/1997 drużyna została wzmocniona przez zawodniczki – Annę Daniłowską, Edytę Danisiewicz, Monikę Zdrojek, a później przez Annę Nowakowską i Jolantę Bachlińską, uzupełnione juniorkami Katarzyną Korzeniewską, Elżbietą Wasążnik oraz Barbarą Klik i Joanną Paczkowską. Należy podkreślić, że w każdym meczu musiała uczestniczyć juniorka. Rozszerzony skład sekcji pozwolił na uzyskanie lepszych wyników.

II_liga_tenis.jpg

W sezonie 1997/98 na zakończenie rozgrywki tenisa stołowego kobiet strefy mazursko-warszawskiej zespół Klubu Sportowego Sokół Serock zajął I miejsce uzyskując możliwość udziału w barażach o wejście do I ligi. W barażach rozegranych w Złotowie drużyna uplasowała się na III miejscu i niestety nie awansowała do I ligi.

tenis_i_liga.jpg


Jesienią 1995 roku powstała szkółka piłkarska Sokół Serock, pierwszą drużyną tej szkółki byli chłopcy rocznik 1986.

86_rocznik.jpg

Był to pierwszy moment w historii sekcji piłki nożnej KS Sokół Serock, kiedy rozpoczęło się zorganizowane szkolenie młodych piłkarzy dla potrzeb drużyny Seniorów. Inicjatorem i pomysłodawcą był trener Mariusz Rosiński, który wraz ówczesnym dyrektorem Ośrodka Kultury i Sportu Januszem Pawlakiem uznali, że jest to jedyny sposób na rozwój piłki nożnej na terenie gminy i tworzenia podwalin pod solidną piłkę nożną w przyszłości. Od tego momentu systematycznie, co dwa, trzy lata powstała drużyna nowego rocznika. Wszyscy chętni chłopcy szkoleni są od podstaw i stopniowo zasilają kadrę drużyny seniorów.


Do dnia dzisiejszego udało się wychować i wyszkolić trzech piłkarzy, którzy zagrali na szczeblu ogólnopolskim. Są to: Bartosz Szydłowski (ur. 1988 r) grał w III lidze w barwach Legionovii Legionowo uzyskując z tą drużyną awans do II ligi. Konrad Wrzesiński (ur. 1993 r) występował w młodej Ekstraklasowej Polonii Warszawa, obecnie jest zawodnikiem Ekstraklasowego Kazachskiego zesołu Kajrat Ałmaty. Na poziomie II ligowym w Legionovii Legionowo rozpoczyna swoją przygodę z dorosłą piłką kolejny z wychowanków „Sokoła” Serock – Radosław Śledziewski (ur. 1998 r). Obecnie zawodnik 3 ligowej Polonii Warszawa.

 szydłowski.jpg  wrzesiński._point.jpg  10410136_1034266189963044_7247512101591544093_n.jpg


W roku 2014 KS Sokół Serock podpisał umowę klub Przyjaciel Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, współpraca obydwu klubów owocuje w postaci rozgrywania meczów towarzyskich, udziału trenerów naszego klubu w szkoleniach i stażach organizowanych przez Legię Warszawa oraz udziałem młodzieży w wyprowadzaniu piłkarzy Legii podczas meczów rozgrywanych na Łazienkowskiej. Klub z Serocka jest obecnie Ośrodkiem Partnerskim Legii, w którym odbywają się zajęcia piłkarskich przedszkoli LSS  Legia Soccer Schools.

DSC04619_001_9f7597cca447b294d471e5e89243a332.jpg  DSC04628_001_51967cbfd4d056087a6814ffebfcd2ea.jpg


W styczniu 2016 roku swoja działalność rozpoczęła nowo powołana Akademia Piłkarska Sokoła Serock szkoląca młodzież od 7 do 13 roku życia. Inicjatorem i pomysłodawcą jest jeden z członków Zarządu „Sokoła” Serock – Mariusz Śledziewski, który obecnie pełni funkcję koordynatora klubu i Akademii Piłkarskiej. Wszyscy trenerzy pracujący w Akademii i pozostałych drużynach młodzieżowych szkolą piłkarzy według jednolitego systemu szkolenia. W Akademii obecnie trenuje 10 grup młodych piłkarzy podzielonych na poziomy zaawansowania uwzględniające aktualny poziom umiejętności zawodników i ich wiek biologiczny. W klubie funkcjonuje również drużyna Juniorów będąca bezpośrednim zapleczem I zespołu seniorów  występującego w Lidze okręgowej MZPN.

14064244_1079408588819309_5888669907423896516_n.jpg

Inauguracja sezonu 2016 / 2017


Ze względu na zmianę przepisów dotyczących dotowania sportu przez samorządy w roku 1999 wycofano z rozgrywek drużyny tenisa stołowego kobiet i mężczyzn, nie przerywając dalszego szkolenia młodzieży szkolnej.

Od początku 2009 roku opracowany został przez Antoniego Wieczorka Program Rozwoju Tenisa Stołowego w Gminie Serock, który obejmuje szkolenie dzieci i młodzieży we wszystkich szkołach na terenie gminy.

wieczorek_poi.jpg   zalewski-mistrzostwa-mazowsza-773x435.jpg

Do rozgrywek Mazowieckiego Związku Tenisa Stołowego została zgłoszona drużyna męska rozpoczynając rozgrywki od V ligi. W roku 2014 drużyna uzyskała prawo gry w barażach o III ligę, niestety przegrywając mecz nie uzyskała awansu. Obecnie w rozgrywkach ligowych PZTS nie występują drużyny męskie.


Na 60-lecie klubu został ufundowany Sztandar Klubu Sportowego Sokół Serock, a spośród najlepszych młodych zawodników klubu został wybrany poczet sztandarowy  uczestniczący w uroczystościach gminnych.

Sztandar_poczet_point.jpg

 21150008_2276241629268794_8048590174645852358_n.jpgInauguracja sezonu 2017 / 2018

Zbiorowe 2018.jpgInauguracja sezonu 2018 / 2019